piątek, 21 października 2011

Powitanie

O mnie
W pierwszym poście wypada się przedstawić. Mam na imię Darek. Moją pasją jest programowanie i tego ma właśnie dotyczyć niniejszy blog. Długo się zastanawiałem o czym mógłbym pisać. Z uwagi na doświadczenie jest wiele obszarów, na temat których mógłbym się wypowiadać, tylko że wiele z nich jest bardzo specjalistycznych, co czyni je nieinteresującymi dla szerszego kręgu. Wiele technologii, które używałem, są już dzisiaj niepopularne. Ale w końcu pojawiła się nowa możliwość: tworzenie aplikacji internetowych i jest to obszar w którym ostatnio na świecie najwięcej się dzieje.

Aplikacje internetowe
Języki HTML, CSS i Javascript stały się powszechnym sposobem tworzenia, a przeglądarki - najszybciej rozwijającymi się programami. Nastąpiło niesamowite przeobrażenie Internetu jako globalnej sieci. Strony WWW przestały być folderami zawierającymi treści multimedialne. Stały się środowiskiem umożliwiającym działanie programów komputerowym niemal tak samo jak w układzie klasycznym - desktopowym.


Oczywiście nie nastąpiło to od razu. Aplikacje posiadające GUI, w większości napisane pod system Windows realizowały dosyć skomplikowaną interakcję z użytkownikiem. Do tego część zadań wykonywane było przez system operacyjny i inne oprogramowanie z nim zintegrowane. Przeniesienie tego wszystkiego do zupełnie innego ekosystemu (czyli na platformę WWW) kilka lat temu wydawało się nierealne. Internet był przeznaczony do innego celu - do komunikacji. Natomiast życie potoczyło się inaczej. Trudny do przecenienia potencjał internetu, jego niewątpliwe atuty związane z szybkością i łatwością przekazu dowolnej informacji do dowolnej osoby, spowodowały że pozostałe ograniczenia stały się jedynie wyzwaniem do pokonania. Krok po kroku, element po elemencie aplikacje internetowe są coraz lepsze, mają coraz mniej wad, a coraz więcej zalet, gdy je porównamy z aplikacjami desktopowymi.

Obecne aplikacje internetowe oferują niemal taką samą użyteczność
Porównując program invoicer w wersji desktop z wersją portalową na pierwszy rzut oka nie znajdziemy istotnych różnic w funkcjonalności. Samo ujednolicenie czy zmiana platformy nie jest celem ostatecznym tylko etapem rozwoju. Patrząc na rozwój Internetu, tempo zmian nie tylko sprzętu ale i społeczności, można postawić tezę że  aplikacje internetowe dopiero są w środku drogi rozwoju. O tym świadczą zarówno miliony aplikacji, tworzonych wyłącznie na platformę webową, jak i narastający ruch przenoszenia aplikacji klasycznych do internetu. Robią to nie tylko nowo powstałe firmy, popularnie zwane startup-ami, ale też wielkie korporacje, wyrosłe na klasycznych aplikacjach.

Nawet Microsoft, który jest niejako właścicielem obecnego największego ekosystemu obejmującego twórców i użytkowników programów pracujących w systemie Windows, ponosi znaczne wysiłki i inwestycje w celu wejścia do internetu.Należy tu wskazać dwa składniki. Pierwszy to przeglądarka: Internet Explorer, najnowsze jego wersje coraz lepiej spełniają wymagania otwartych standardów. Jest to olbrzymi sukces środowiska, które wymusiło na gigancie otwartość w miejsce tworzenia zamkniętych, niestandardowych rozwiązań w celu utrzymania kontroli nad przyszłymi użytkownikami. Równocześnie jest to dowód, że aplikacje internetowe stanowią w opinii Microsoftu bardzo ważny element, gdyż jak inaczej wytłumaczyć olbrzymie inwestycje w tworzenie programu, który następnie jest nieodpłatnie udostępniany?

Drugim dowodem na wzrost popularności aplikacji webowych jest uruchomienie serwisu office365. Najbardziej intratny składnik aktywów, program najbardziej związany z systemem Windows, czyli Microsoft Office zostaje przeniesiony do sieci. Mimo oporów, ujawniających się w postaci kpin słanych w kierunku alternatywnych serwisów udostępnianych przez konkurencje (takich jak Google Doc czy Zoho) korporacja dokonała zwrotu i udostępniła program nowej postaci: czyli z dostępem przez przeglądarkę.

I podsumowanie
To tylko kilka argumentów, dlaczego aplikacje internetowe. W następnych postach przedstawię już konkretne, techniczne elementy, które stosuję w tworzonych aplikacjach. Mam nadzieję że komuś się to przyda albo kogoś zainspiruję. To tyle wstępu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz